Warto wiedzieć

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, należy w pierwszej kolejności odbyć wizytę konsultacyjną, mającą na celu rozpoznanie indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, zakwalifikowanie go do zastosowania odpowiednich metod leczenia i zaplanowanie harmonogramu kolejnych zabiegów. Pacjent nie powinien przy tym próbować narzucać lekarzowi swoich preferencji zabiegowych ponad te, które w wyniku specjalistycznej konsultacji zostaną mu przedstawione, po dokładnym omówieniu z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej.

Na całościową cenę zabiegu wpływa szereg istotnych elementów, takich jak m.in. specjalizacja oraz doświadczenie lekarza wykonującego dany zabieg, czy też jakość wykorzystywanych preparatów. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej produktów, różniących się między sobą ceną i co za tym idzie jakością. Warto zatem stosować pewne i sprawdzone rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość efektów leczenia. Podobnie, ogromną różnicę może stanowić również poziom kwalifikacji i często wieloletniego doświadczenia lekarzy medycyny estetycznej. Nasze zdrowie jest bezcenne, dlatego też decydując się na zabieg medycyny estetycznej, warto poważnie wziąć pod uwagę niniejsze kryteria.

Profesjonalne i bezpieczne wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej u niektórych pacjentów często najzwyczajniej nie jest możliwe (mimo, iż często pacjenci są ku temu zdeterminowani). Doświadczony lekarz medycyny estetycznej powinien uprzednio dokonać diagnozy i ustalenia przyczyny problemu, gdyż zabieg medycyny estetycznej jest w pierwszej kolejności zabiegiem leczniczym. Konsultacja medyczna jest zatem konieczna ze względu na wysoce zindywidualizowany stan zdrowia poszczególnych pacjentów, a co za tym idzie konieczność doboru odpowiednich preparatów, metod leczenia oraz ustalenia harmonogramu zabiegów. W przypadku nieprzestrzegania niniejszych zasad, efekty leczenia mogą zarówno nie być satysfakcjonujące od strony estetycznej, jak też co gorsza, nieumiejętnie wykonane zabiegi tudzież zabiegi wykonane na podstawie niewłaściwych przesłanek zdrowotnych danego pacjenta, mogą zakończyć się poważnymi powikłaniami. Warto o tym pamiętać!

Dostępność zabiegów medycyny estetycznej z roku na rok jest coraz większa. Aby uniknąć powikłań, z pewnością najważniejszy będzie zatem wybór doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, który zarówno dokona rozpoznania problemu leczniczego ustalając harmonogram wizyt i zabiegów, ale co ważniejsze będzie stosował sprawdzone metody leczenia przy wykorzystaniu wysokiej jakości preparatów. Bardzo ważna jest także współpraca pomiędzy lekarzem a pacjentem, gdzie w głównej mierze istotne jest, aby lekarz podczas wywiadu z pacjentem uzyskał pełne i autentyczne informacje o stanie zdrowia tego pacjenta. Po zabiegu, kluczową rolę odgrywa przestrzeganie przez pacjenta zaleceń uzyskanych od lekarza, a także stawianie się na wizyty kontrolne.

Często zdarzają się sytuacje, w których pacjenci zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej z oczekiwaniem wykonania określonego zabiegu (lub zabiegów). Niniejsze podejście nie jest właściwe, gdyż większość zabiegów medycyny estetycznej bezwzględnie wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej, na podstawie której lekarz dobiera odpowiednie preparaty i metody leczenia. Często również wystąpienie określonego schorzenia, także w kontekście medycyny estetycznej, jest efektem wielu czynników wpływających na stan zdrowia pacjenta. Czynniki te lekarz musi poznać jeszcze przed przystąpieniem do określonego zabiegu, dbając w pierwszej kolejności o zdrowie pacjenta i zapobiegając wystąpieniu efektów ubocznych czy powikłań.

facebook