Nadpotliwość

Nadmierna potliwość występuje najczęściej w okolicy dłoni, stóp i pach. Jest to dolegliwość niezwykle uciążliwa w codziennym życiu. Leczenie toksyną botulinową (botoxem) jest metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością.

Dla kogo?

Dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku, dla których uciążliwy jest problem wzmożonej potliwości.

Strefy zabiegu

  • dłonie
  • stopy
  • doły pachowe
  • okolice twarzy

Przeciwwskazania

  • ciąża i  laktacja
  • miejscowe infekcje bakteryjne
  • alergia na preparat

Przed zabiegiem

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której omawiane są wszelkie aspekty związane z zabiegiem. Nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie.

Zabieg

Pierwszym etapem jest wykonanie testu Minora. Pozwoli on sprecyzować miejsca nadmiernej nadpotliwości. Polega na aplikacji preparatu jodu i skrobi na wybraną strefę zabiegu. Następnie na wybrane obszary płytko, śródskórnie zostaje podana toksyna botulinowa. Dla większości ludzi zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą być miejscowo znieczulone.

Po zabiegu

Przez kolejną dobę nie należy masować czy pocierać miejsc, w które podany został lek. Zaleca się unikać wysiłku fizycznego.

Efekty

Poprawa zauważalna już po 3-4 dniach, efekt końcowy ustąpienia nadmiernej potliwości odczuwalny jest po około tygodniu i utrzymuje się 6-9 miesięcy. Wydzielanie potu w strefach zabiegu zmniejsza się o około 90%.

PRZED

nadpotliwość przed

PO

nadpotliwość po

Mechanizm

Botox to inaczej toksyna botulinowa typu A. Niewielka jej ilość wprowadzona podskórnie, blokuje zakończenia nerwowe, które zaopatrują gruczoły wydzielanie zewnętrznego. Dzięki temu nie dochodzi do uwalniania potu. Jednakże po jakimś czasie, obok zablokowanych zakończeń nerwowych tworzą się nowe. Oznacza to, że efekt leczenia utrzymany jest 6-9 miesięcy, jednak ostatecznie zanika.

facebook