Usuwanie włókniaków, tłuszczaków i kaszaków

Usuwanie włókniaków, kaszaków, tłuszczaków

Włókniaki to łagodne nowotwory wywodzące się z tkanki łącznej, spośród których wyodrębnia się włókniaki miękkie oraz twarde.

Włókniaki miękkie to delikatne guzki cielistej barwy, workowato zwisające, które najczęściej umiejscawiają się na skórze szyi, karku, w dołach pachowych, pachwinach czy pod piersiami.

Włókniaki twarde natomiast przyjmują postać zmian odczynowych, występujących głównie na skórze kończyn. Ich ilość wzrasta wraz z wiekiem i nie towarzyszą temu żadne dolegliwości.

Zabieg

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której omawiane są wszelkie aspekty związane z zabiegiem.

Zabieg w znieczuleniu miejscowym polega na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem oraz założeniu szwów i jałowego opatrunku. Szwy są zdejmowane  na wizycie kontrolnej po około 7-10 dniach. W miejscy wygojonej rany powstaje linijna blizna.

Pobrany wycinek odsyłany jest do pracowni histopatologicznej w celu mikroskopowego ustalenia rozpoznania.

PRZED

1a

PO

1b 10 dni po zabiegu

Wskazania do zabiegu

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu usuwania włókniaków są względy estetyczne. Ma on szczególne zastosowanie w przypadku pacjentów posiadających ciemne, rzucające się w oczy i szpecące wygląd znamiona. Nie ma szczególnych wskazań do usuwania włókniaków ze względów medycznych. Należy nadmienić jedynie, że długotrwale podrażniany włókniak (np. ocierany przy zakładaniu/noszeniu odzieży, poddawany ciągłemu uciskowi) może ulec zezłośliwieniu. Wskazaniem do usunięcia włókniaka jest zatem jego położenie w miejscu narażonym na ciągłe podrażnienia. Metody zabiegu zależą od rodzaju występującego włókniaka – twarde usuwa się zazwyczaj chirurgicznie, miękkie – można niwelować mniej inwazyjnymi metodami, w tym pojedyncze –krioterapią, liczne – laserem a duże – chirurgicznie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje kilka przeciwskazań do wykonywania zabiegów usuwania włókniaków. Są to przede wszystkim:

  • ciąża,
  • infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie zmiany, której dotyczy zabieg,
  • skłonność do tworzenia się bliznowców.
facebook