Badania USG

Badanie USG

W badaniach USG oceniamy następujące okolice:

  • szyja (tarczyca, przytarczyce, ślinianki podżuchwowe oraz przyuszne, korzeń języka, węzły chłonne, mięśnie, tkanki miękkie)
  • złamania żeber i mostka (głównie po urazach)
  • sutki (oceniamy u kobiet , mężczyzn i dzieci)
  • jama brzuszna (pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, wątroba, trzustka, nerki, nadnercza, śledziona, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy, narząd rodny, przestrzeń zaotrzewnowa, żołądek, jelita, przepukliny powłok brzusznych)
  • stawy i mięśnie, a także tkanki miękkie (wyczuwalne zgrubienia podskórne, zmiany pourazowe)
  • badanie dopplerowskie (ocena zmian miażdżycowych w ścianach tętnic oraz przepływu krwi w naczyniach tętniczych i żylnych)
  • badania nerwów obwodowych kończyny górnej i dolnej

Zajmujemy się także diagnostyką ultrasonograficzną żołądka, jelit, przepuklin powłok brzusznych , zapaleniem uchyłków jelit i przyczepków sieciowych oraz tzw. trudnymi przypadkami.

Nie zajmujemy się badaniem noworodków i dzieci do lat 3 oraz diagnostyką usg ciąży.

Przygotowania do badania usg wymaga jedynie ocena jamy brzusznej.

 

Przygotowanie do badań diagnostycznych USG jamy brzusznej.

Najlepszy i najprostszy sposób przygotowania się do badania USG jamy brzusznej, a także oceny pęcherza moczowego, prostaty i narządu rodnego jest zgłoszenie się na czczo przez co najmniej 8 godzin (bez jedzenia, palenia i żucia gumy); 3 godziny przed badaniem nie pić i nie oddawać moczu (przy wyraźnym parciu na mocz można oddać niewielką jego część).

Chorzy na cukrzycę jeśli nie mogą zgłosić się na czczo -jedzą lekkie śniadanie (wówczas nie daje się dokładnie ocenić stanu żołądka i jelit).

 

Pozostałe badania oferowane przez nas nie wymagają żadnych przygotowań.

Do badania prosimy dostarczyć dotychczasowe dokumenty medyczne: karty informacyjne, poprzednie wyniki badan usg, rtg, TK, MR, cytologiczne, histopatologiczne, wyniki biopsji.

Nie polecamy stosowania środków przeczyszczających lub odgazowujących w przygotowaniu się do badania jamy brzusznej!!!

Warto wiedzieć, że badanie USG jest całkowicie bezpieczne i dlatego można je wykonywać wielokrotnie zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a także u kobiet ciężarnych.

Najbardziej optymalną profilaktyką chorób jamy brzusznej jest wykonywanie badania usg 1 raz w roku, a u osób z predyspozycjami dziedzicznymi do nowotworów proponujemy częstsze badania od 3 do 6 miesięcy , celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia choroby.

facebook