Usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuażu

Tatuaż to znana od wieków forma zdobienia ciała, polegająca na wprowadzeniu , na pewną głębokość, cząsteczek barwnika do skóry. Specyficznym rodzajem tatuażu jest makijaż permanentny, będący rodzajem tatuażu kosmetycznego.

Decyzja o posiadaniu unikalnego malunku na ciele jest bardzo wiążąca. Czasami zdarza się jednak tak, że tatuaż nie spełnia naszych oczekiwań, źle się z nim czujemy, albo po prostu nam się znudził i chcielibyśmy go usunąć.

Najskuteczniejszą metodą usunięcia niechcianego tatuażu jest zastosowanie nowoczesnego lasera Q-Switch, którym dysponujemy w naszym Centrum Medycznym w Szczecinie.

Na czym polega zabieg usuwania tatuaży?

Laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego oparte jest na serii kilku zabiegów, podczas których pigment ulega stopniowemu rozjaśnieniu. Miejsce poddawane jest działaniu lasera – wiązka światła powoduje powierzchowne uszkodzenie naskórka. Cząsteczki barwnika rozbijane są na małe elementy, które następnie – w wyniku procesu naturalnego oczyszczania skóry – zostają pochłonięte i wydalone przez organizm. Rozjaśnianie tatuaży to stopniowa procedura regeneracji uszkodzonej skóry, przebiegająca w kilku etapach, o dłuższych odstępach czasowych.

Przeciwwskazania

  • skóra opalona
  • aktywne infekcje w obrębie strefy zabiegu
  • ciąża i czas laktacji
  • nadwrażliwość na światło
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych
  • antybiotykoterapia

Przed zabiegiem

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, na której omawiane są wszelkie aspekty związane z zabiegiem. W okresie przed zabiegiem należy unikać ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych.

Zabieg

Laser przesuwa się systematycznie nad rysunkiem, który stopniowo blednie, pojawiają się na nim także delikatne, powierzchowne uszkodzenia naskórka.
Podczas zabiegu najczęściej odczuwany jest dyskomfort w postaci pieczenia.

U pacjentów z niskim progiem bólowym można zastosować znieczulenie miejscowe, jednak z reguły nie jest to konieczne. Po wykonanym zabiegu, w miejscu działania lasera pojawia się zaczerwienienie, pieczenie oraz delikatne strupki. Dlatego też strefa ta zostaje zabezpieczona opatrunkiem z antybiotykiem.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, widać powierzchowne uszkodzenie naskórka. Po kilku godzinach skóra ciemnieje, a ranki zasklepiają się.
Przez pierwszą dobę nie należy moczyć miejsca poddanego zabiegowi, a powstałe strupki nawilżać zaleconym kremem. Po kilka dniach strupki odpadają, ukazując zaczerwieniony naskórek. Obowiązkowa jest ochrona przed promieniowaniem UV okolicy zabiegu. Kolejny zabieg możemy wykonać  po upływie około 6  tygodni. Usunięcie tatuażu wymaga od 3 do 6 zabiegów.

Efekty

Po każdym zabiegu tatuaż staje się bledszy, jednak czasami nieznaczna ilość barwnika pozostaje w tkance i zarys tatuażu może być delikatnie widoczny. Wynika to z tego, że laser jest najczulszy na pigment czarny, niebieski i brązowy, natomiast są pewne ograniczenia w usuwaniu barwnika żółtego, pomarańczowego i różowego.

Po przeprowadzeniu kilku zabiegów, efekty są satysfakcjonujące. Całkowite usunięcie tatuażu zależy od rodzaju tatuażu (profesjonalny, amatorski), fototypu skóry oraz użytego barwnika.

PRZED

DSCN7199

PO

DSCN8548.

Jak działa laser do usuwania tatuaży?

Laser typu Q-switch emituje energię w postaci bardzo krótkich impulsów świetlnych, które są selektywnie pochłaniane przez pigment tatuażu. To oznacza, że każdy kolor absorbuje różną długość fal. Wysoce skoncentrowana energia powoduje rozbicie barwnika na drobne fragmenty, które są neutralizowane przez system immunologiczny w ciągu najbliższych dni. Zastosowana technologia minimalizuje ryzyko powikłań czy powstania blizny.

facebook